O ülkede oyuncuları ayağa kaldıran Steam kararı! Yasaklandı...

Gaming
O ülkede oyuncuları ayağa kaldıran Steam kararı! Yasaklandı...

Vietnam, Steam için yasaklama kararını devreye aldı. Geçtiğimiz haftadan bu yana kütüphanelere erişim kaybedildi.

Oyun dünyası çalkantılı günler yaşarken, Steam için beklenmedik bir yasaklama kararı devre alındı. Valve’ın dijital oyun mağazası geçtiğimiz hafta içerisinde Vietnam’da engellendi. Ülkedeki oyuncuların kütüphanelerine erişimi kesildi.

VIETNAM, STEAM İÇİN YASAKLAMA KARARI UYGULADI

ShiftDelete'de yer alan habere göre, Steam’in yasaklama kararı için resmi bir neden belirtilmedi. Ancak ülkede çıkan raporlar, Vietnam’daki yerel oyun yayıncılarıyla yaşanan gerginliklerle bağlantılı olabileceğini ortaya koydu. Yerel bir yayıncının iddiasına göre Steam, hükümet yetkililerinden izin almadan Vietnam’da oyun yayınlıyor.

Görünüşe göre bu durum ise oyun endüstrisindeki kuralların çiğnenmesine yol açtı. Steam’in kuralları çiğnemesinin, yerli yayıncılar için adaletsizlik yarattığı dile getirildi. Ayrıca kontrol edilmediği takdirde mağazanın yerel oyun pazarını tehdit edebileceği aktarıldı. Oyuncular hafta içinden bu yana forumlarda ve sosyal medyada yaşadıkları sorunları dile getiriyor. Sadece VPN ile kütüphanesine erişebilen kullanıcılar, hükümetin oyun endüstrisine karışmaması gerektiğini düşünüyor. Yine de yasaklama kararının henüz açıklanmadığını belirtelim.