Fenerbahçe'nin radarında olan Jose Mourinho kimdir? İşte başarıları ve kariyeri

Fenerbahçe Spor Haberleri

Fenerbahçe Başkanlığına adaylığını ilk kez Haber Global'e açıklayan Aziz Yıldırım'ın Mourinho ile görüştüğünü söylemesi geniş yankı uyandırdı. Bu gelişmenin ardından Portekizli teknik adamın kariyeri ve başarıları merak konusu oldu. İşte, Mourinho'nun kariyerinden önemli noktalar ve başarıları...

Jose Mourinho... Bir dönemin en çok aranan teknik direktörü... En son Roma'yı çalıştıran ve 16 Ocak 2024'te bu görevinden ayrılan Mourinho, kariyeri için yeniden bir çıkış arıyor. Fenerbahçe Başkanlığına aday olduğunu ilk kez Haber Global'e açıklayan Aziz Yıldırım'ın Mourinho ile görüştüğünü de söylemesi sonrası da sarı-lacivertli taraftarlar heyecanlandı. Bu gelişme akıllara, "Jose Mourinho'nun kariyeri nasıl, hangi kupaları kazandı?" sorusunu getirdi. Hatırlanacağı gibi, Porto ile 2003/04'te rüya gibi sezon geçiren Mourinho, daha sonrasında da peşi sıra kupalar kazanmıştı. İşte, Fenerbahçe'nin radarındaki Jose Mourinho'nun kariyerinden önemli notlar.

AVRUPA'NIN DEV TAKIMLARINI ÇALIŞTIRDI

Her ne kadar kariyeri son dönemde bir düşüşe geçse de Jose Mourinho, 2000'li yılların sonlarından 2010'lu yılların sonlarına kadar Avrupa'nın en büyük kulüplerini çalıştırdı.

26 Ocak 1963 yılında dünyaya gelen Mourinho, Barcelona'da yardımcı antrenörlüğün ardından ilk teknik direktörlük deneyimini Benfica'da yaşadı. Tecrübeli teknik adam sırasıyla Benfica, Leiria, Porto, Chelsea, Inter, Real Madrid, Chelsea, Manchester United, Tottenham ve Roma takımlarında teknik direktörlük görevlerini üstlendi.

2 KEZ ŞAMPİYONLAR LİGİ KUPASI

2002-2003 sezonunda Porto ile lig, kupa ve süper kupa şampiyonluğu yaşayan Mourinho, bir de UEFA Kupası'nın sahibi oldu. Bir sonraki sezon Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırdı.

Aynı başarıyı Inter'de 2009-2010 sezonunda tekrarladı.

2016-2017 sezonunda Manchester United ile UEFA Avrupa Ligi kupasını kaldırırken 2021-2022'de Roma ile Konferans Ligi'nde şampiyonluk yaşadı.

TOPLAMDA 26 KUPASI VAR

Kariyerinde toplamda 26 kupası bulunan Mourinho, Chelsea ile 3 kez Premier Lig Şampiyonluğu, Inter ile iki kez İtalya Serie A Şampiyonluğu yaşadı.

Mourinho, Portekiz, İngiltere, İspanya ve İtalya'da peşi sıra kupalar kazandı.

4 KERE YILIN TEKNİK DİREKTÖRÜ SEÇİLDİ

Mourinho, kariyerinde dört kere Yılın Kulüp Teknik Direktörü ödülünü aldı.

2003 Porto, 2004 Chelsea, 2009 Inter ve 2011 Real Madrid'de yaptıklarıyla bu ödülü almaya hak kazandı.

İNGİLİZ MEDYASI ONA "THE SPECIAL ONE" DİYOR

Porto'nun ardından Chelsea'de elde ettiği başarılarla İngiltere'yi sallayan Mourinho'ya İngiliz medyası tarafından "The Special One", yani "Özel Birisi" lakabı takıldı. Mourinho uzun yıllardır bu lakapla anılıyor.