Fenerbahçe Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı gergin anlar

Fenerbahçe Futbol Süper Lig Aziz Yıldırım Ali Koç

Fenerbahçe Kulübü Seçimli Olağan Genel Kurulu'nun ilk günü sona erdi. Ülker Stadı'nda gerçekleştirilen kongrenin ilk gününde mevcut başkan ve başkan adaylarından Ali Koç konuşmasını gerçekleştirdi.

Fenerbahçe'nin çok büyük bir camia olduğunu vurgulayan Ali Koç, Galatasaray'ın şampiyonluğunun çok fazla konuşulmadığına dikkati çekerek "Haksız şampiyonluk kazanan rakibimizin şampiyonluğu 48 saat ya konuşuldu ya konuşulmadı. İşte Jose Mourinho etkisi ve Fenerbahçe farkı budur. Hedef çok basit. Bu camianın bunu gerçekleştirecek her türlü malzemesi de var. Bu şekilde sadece ülkemizde değil dünyada bilinen, Fenerbahçeli olmayanların bile maçlarına ilgi gösterdiği, UEFA kura çekimlerinde rakipler tarafından tercih edilmeyen, uluslararası haber değeri olan bir Fenerbahçe yaratmak istiyoruz. Sadece güvenmenizi istiyoruz. Güvenmemeniz için de çok sebep olabilir, bunun için de çok mahcubuz. Ama bu öyle bir mahcubiyet ki, 3 sene sonraki hayallerimi de ateşleyen mahcubiyet. Size 'İyi ki Ali başkanla devam ettik.' dedirteceğim. Sayın Aziz Yıldırım'ı destekleyen, kararsız olup kimseyi desteklemeyen herkese borcum var." açıklamasını yaptı.

Yeniden aday olma süreciyle ilgili de açıklamada bulunan Koç, şöyle konuştu:

"Pek çok konuşmacının, Erol Bilecik Bey'in, bir nebze de benim konuşmamın başında anlattığım, kulübümüzü bu duruma getiren zihniyetten, köhne yönetim anlayışından, kendi malı gibi yöneten insanlardan kurtarmak için, o zihniyetin tekrar dönmemesi için yeniden aday oldum. Ne kadar haklı olduğumu makyaj düşünce son 1 haftada söylenenlerden görüyorsunuz. Çocukları soran, keyifli, şakacı imaj çabuk gitti, eski hatırladığımız kızgın, sabırsız, tehdirkar, vicdansız kişilik geri geldi. Bir kere teşekkür etmediniz, kutlamadınız. 6 senede hiçbir şey mi yoktu kulübün yanında duracağınız. Bırakın kutlamayı Trabzon'da bizi suçladınız. 3 Temmuz'da yaşananların ardından bana 'Kaçtı' dedirttiniz, hem de şu andaki Yüksek Divan Kurulu Başkanına dedirttiniz. Ben kaçmadım. Kapı kapı gezdim, 650 bin imza topladım. Ya siz ne yaptınız başkan değilken. Fenerbahçe'nin mağlubiyetlerinin ardından lokantalarda vur patlasın, çal oynasın fotoğraflar vermekten başka ne yaptınız."

Tarihi genel kurul, Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Pekin'in konuşması ile başladı:

"Bugün burada Fenerbahçe Spor Kulübü'nün büyük ailesi olarak bir araya gelmiş bulunuyoruz. Her seçimli genel kurulda olduğu gibi kulübümüzün yönetimini ve geleceğini belirlemek için önemli bir adım atıyoruz. Bu demokratik süreçte bir araya gelerek kulübümüzün yol haritasını belirlemek ve daha da büyümesini sağlamak için birlikte kararlar alacağız. Fenerbahçe sadece bir spor kulübü değildir. Fenerbahçe bir camiadır. Birlikte tutkuyu, inancı ve umudu paylaştığımız, Türk sporuna yön veren köklü bir geçmişe sahip bir ailedir.

Bugün burada bu köklü ailenin birer parçası olarak geleceğe dönük kararlar almak için bir araya geldik. Kulübümüzün değerlerine, tarihine ve mirasına sahip çıkmak en büyük sorumluluğumuzdur. Bu yolda kulübümüzün daha da büyümesini sağlayacak adımları atmaya kararlıyız. Gençlerimizin sporla buluşmasını, başarılarına tanıklık etmemizi ve onları geleceğe hazırlamamızı sağlamak için var gücümüzle çalışacağız. Fenerbahçe'nin sadece saha değil her alanda başarılı olması için gayret göstereceğiz. Kulübümüzün sosyal sorumluluk projeleri ile topluma katkı sağlamasını, sporun gücünü ve birleştirici etkisini herkese göstermesi için çaba harcayacağız.

Değerli üyeler, bugün burada geleceğe umutla bakıyoruz. Birlikte el ele vererek Fenerbahçe'yi daha da ileriyle taşıyacak kararlar almak için bir araya geldik. Hep birlikte kulübümüzü daha da büyük başarılara taşıyacağımıza olan inancım tamdır. Unutmayalım ki sandıktan çıkan sonuç ne olursa olsun kazananın Fenerbahçe olmasını temenni ediyorum. Çünkü en büyük zafer birlikte hareket ederek kulübümüzün değerlerini ve başarısını korumak ve daha da ileriye taşımaktır."

FETHİ PEKİN'İN KONUŞMASININ ARDINDAN GENEL KURULU YÖNETECEK İSİM İÇİN SEÇİM YAPILDI:

İki gün sürecek Fenerbahçe Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı, Kontraspor.com ve Kontraspor Youtube kanalından canlı yayınlar ve önemli konuklarla sizlerle buluşacak.

AZİZ YILDIRIM ÜLKER STADI'NDAN AYRILDI

ALİ KOÇ DÖNEMLERİ İBRA EDİLDİ

Ülker Stadyumu’nda gerçekleştirilen Fenerbahçe Olağan Seçimli Genel Kurulu’ndaki konuşmaların ardından 01.01.2023-31.05.2023 ve 01.06.2023-29.02.2024 mali dönemleri faaliyetlerinden dolayı mevcut yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin ibrasına geçildi. Toplantıya katılan üyeler, Başkan Koç ve yönetim kurulunu oy birliğiyle ibra etti. Ayrıca Denetim Kurulu da aynı dönemler içerisindeki faaliyetleri dolayısıyla oy birliğiyle ibra edildi.

BURAK ÇAĞLAN KIZILHAN: 26 KUPA VE YÜZLERCE MADALYA KAZANDIK

Fenerbahçe Genel Sekreteri Burak Çağlan Kızılhan, tüm branşlarda elde edilen başarılar ve mücadelelerle ilgili bilgiler aktardı. Kızılhan, "Fenerbahçe'miz sürdürülebilir başarıların ve çalışmaların eşsiz karşılığı olarak Cumhuriyet'imizin 100. yılı olan 2022-2023 sezonunda takım sporlarında 26 kupa ve yüzlerce madalya kazandı. Ülkemiz ve milletimiz olan anlamlı bu sezonda, Fenerbahçe'miz bu muhteşem başarıları kulübümüzün azmi, kararlılığı ve sporcuların özverisi sayesinde elde etti. Tüm sporcuları ve emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum. Dünyanın en büyük spor kulübü Fenerbahçe'miz, olimpik ve amatör branşlardaki başarıları ve 2024 Paris Olimpiyatları'na katılacak sporcularımızla Türk sporunun gururu olmaya devam etti. 2024 Paris Olimpiyatları'na 18 sporcumuz kota aldı ve süreç devam ediyor. Sporcularımızın zorlu müsabakaları sürerken, bizler de azimle desteklemeye devam ediyoruz. İnanıyorum ki bu büyük başarıyı hep birlikte kutlayacağız ve bayrağımızı en yüksekte dalgalandıracağız. Futbol takımımız ligi 99 gol ve 99 puanla tamamladı. Rakiplerimiz desteklenirken biz her zaman aşağı çekildik. Oyuncularımız yılmadan sonuna kadar mücadele ettiler. Son nokta ise kendini şampiyon sanan takımın sahasında kazanarak, hem de hakem hatasıyla eksik kalmışken, sadece rakibimizin değil, tüm spor kamuoyunun gözleri önüne koydular. Bugün şampiyonluğa rağmen görebileceğiniz bayrak sayısı alışılmışın çok altında olmuştur. Gerçek şampiyonun kim olduğunu gösteren tarihin en karakterli takımını alınlarından öpüyoruz ve değerli hocamız İsmail Kartal'a ve teknik heyetimize çok teşekkür ediyoruz. Büyük taraftarımızın da dediği gibi onlardan razıyız. Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımımız, Türkiye Kupası'nı kazandı. Euroleague'de Final Four'da yer aldı ve ligde A.Efes ile final serisi devam ediyor ve seride 1-0 öne geçtik. Bu akşam serinin ikinci maçını kazanıp, salonumuzda kupayı kaldırarak Türkiye'nin ilk basketbol müzesine bir kupa daha kazandırmak istiyoruz. Kadın Basketbol Takımımız tam 4 kupa kazandı. FIBA Süper Kupa, Basketbol Süper Ligi, Euroleague Kadınlar ve Türkiye Kupası'nı kazandılar. Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı'mız, Sultanlar Ligi ve Kupa Volley'de şampiyon oldu ve CEV Şampiyonlar Ligi yarı finalde mücadele etti. Erkek Voleybol Takımımız ligde ve kupada final oynadı. Diğer branşlara nispeten daha az bütçeyle mücadele eden takımımızı kutluyorum. Kürek şubemiz Türkiye Kupası müsabakalarda hem erkeklerde hem kadınlarda tüm kupaları kazandı ve rakibimize şans tanımadı.

Büyükler Avrupa Boks Şampiyonası'nda 3 altın ve 1 bronz madalya kazandık. Buse Naz Çakıroğlu üst üste 3 kez Avrupa şampiyonu oldu. Busenaz Sürmeneli ise kariyerinin ilk Avrupa şampiyonluğunu elde etti. Genç boksörümüz Samet Gümüş, ilk Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazandı. Yüzme şampiyonasında 6 kupanın 5'ini kazandık. Açık yaş kadınlar, Açık yaş erkekler, yıldız kadınlarda şampiyon olduk. Genç kadınlarda ikinci sırada yer aldık. Atletizm branşında Turkcell Süper Lig'de hem erkekler hem kadınlarda şampiyon olduk. Atletizm, masa tenisi, boks ve yüzmeye sağladığı desteklerden dolayı Tüpraş'a teşekkür ediyorum. Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımız EuroCup1 ve lig şampiyonluğunu kazandı. E-spor'da Fenerbahçe'miz ilk kez düzenlenen Türk Telekom e-süper Kupa'da Galatasaray'ı mağlup ederek şampiyon oldu ve e-spor Dünya Şampiyonası'nda temsil etmeye hak kazandı. Sporcularımızı ve antrenörlerimizi kutluyorum. Daha nice şampiyonlukları elde edeceğimize inancımız sonsuz" ifadelerini kullandı.

Kızılhan, iş ortakları sponsorluklara teşekkürlerini iletti.

ACUN ILICALI'NIN AÇIKLAMALARI

Zor bir seçim dönemindeyiz, başkanımız beni çağırdığında gurur duydum. Projelerim vardı 20 günden beri zaten çalışıyorum. Ali Koç'un geldiği Fenerbahçe'de 600 milyon euro borç vardı, sponsor alınmadığı bir Fenerbahçe vardı. Bir mağlubiyetle sezonu kapattık, çok adaletsiz bir sezon oldu. Elimizden geldiğince güçlü Fenerbahçe, şampiyon Fenerbahçe, Avrupa'da başarı elde etmiş bir Fenerbahçe için çalışıyoruz.

Fenerbahçe Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı gergin anlar - Resim : 4

ŞAHSIMA ATILMADIK ÇAMUR KALMADI

Geleceğe bakmamız lazım, karalayarak aşağı çekmememiz lazım, birlik olmamız lazım. Yarın bu stadı Türkiye'nin en büyük en güzel atmosferine çevirelim. Şahsıma atılmadık çamur kalmadı, sayın Aziz Yıldırım'ın hakkımdaki suçlamaları çok kötü. Ben onu hapisteyken ziyaret ettim evine defalarca gittim, aramızda iyi bir dostluk vardı. İnsanın namusuna şerefine iftira atmak seçim kazanmaktan daha önemli olmamalı! Kendisini zaten mahkemeye verdim. Yani seçim kazanmak için her yol mubah mı!

MOURINHO SON DERECE ÜZGÜN VE ŞAŞKIN

Son kararlanan ismi söylüyorum, kulübümüz Fenerbahçe! İrfan Can Kahveci transferi için kulübümüzü SPK'ya şikayet edeceğini söyledi. Jose Mourinho'ya açıktan para verdiğimizi söylüyor, bu durumda Jose Mourinho, onun menajeri ve biz töhmet altında kalıyoruz. Yarın öbür gün Jose Mourinho ile çalışırsanız onun yüzüne nasıl bakacaksınız. Dünyanın en büyük menajeri Jorge Mendes için nasıl komisyon aldı diyorsunuz, Jose Mourinho bunları bilmiyor mu duymadı mı? Mourinho çok kırgın ve üzgün, son derece şaşkın. Mourinho beni aradı ve son derece şaşkın olduğunu söyledi.

BEN YENİ FENERBAHÇE İÇİN BURADAYIM

Hayatım bu statta geçti ben o eski Fenerbahçe'yi istiyorum. Ali Şen başkandı, aslanlar gibi başkanlık yaptı. Sonra Metin Aşık geldi büyük başkanlık yaptı. Eski Fenerbahçe'de çamur atma sen şöylesin sen böylesin yoktu bize ne oldu böyle! Ben yeni Fenerbahçe için buradayım ben rakibe korku salan bir Fenerbahçe için buradayım.

JOSE MOURINHO'YA VİDEO İÇİN SÖZ VERDİM

Beni karalayarak bir yere varamazsınız beni dünya karaladı bir şey olmadı. Birlik beraberlik zamanı. Güzel bir destek verelim ben bu videoyu Mourinho'ya gönderiyorum.

Fenerbahçe Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı gergin anlar - Resim : 5

ALİ KOÇ'UN LİSTESİ

Erol Bilecik, Burak Kızılhan, Sertaç Komsuoğlu, Acun Ilıcalı, Ahmet Ketenci, Alper Alpoğlu, Cenk Öztanık, Eren Dişli, Ergun Özen, Esin Güral Argat, Fethi Pekin, Hakan Safi, Hamdi Akın, Hulusi Belgü, Hüseyin Bozkurt, Kemal Danabaş, Mehmet Dereli, Nedim Keçeli, Özgür Özaktaç, Rıfat Perahya ve Selma Rodopman.

AZİZ YILDIRIM'IN LİSTESİ

Mithat Yenigün, Mahmut Uslu, Nihat Özbağı, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Mehmet İman, Ahmet Önder Fırat, Fatih Öztürk, Murat Salar, Mehmet Selim Kosif, Batuhan Özdemir, Ömer Onan, Hande Tibuk, Ahmet Özokur, Mustafa Ömer Topbaş, Emin Selim Akgün, Mustafa Aydın Acun, Emrah Tünay, Mehmet Engin Özturan, Savaş Adalet, Berkay Erdim ve Tuna Akın.

FENERBAHÇE OLAĞAN SEÇİMLİ GENEL KURUL PROGRAMI

1. GÜN (8 HAZİRAN 2024)

1- Açılış,

2- Genel Kurul Başkanlık Divanı Seçimi,

3- Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı,

4- 01.01.2023 – 31.05.2023 mali dönem ve 01.06.2023 – 29.02.2024 mali dönemine ilişkin Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu’nun okunması,

5- 01.01.2023 – 31.05.2023 mali dönem ve 01.06.2023 – 29.02.2024 mali dönemine ilişkin Denetim Kurulu Raporu’nun okunması,

6- Raporlar Hakkında Görüşmeler,

7- 01.01.2023 – 31.05.2023 mali dönem ve 01.06.2023 – 29.02.2024 mali dönemi faaliyetlerinden dolayı mevcut Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyelerinin ibra edilmesinin her bir dönem bakımından ayrı ayrı Genel Kurul üyelerimizin oylarına sunulması,

8- 01.01.2023 – 31.05.2023 mali dönem ve 01.06.2023 – 29.02.2024 mali dönemi faaliyetlerinden dolayı mevcut Denetim Kurulu’nun ibra edilmesinin her bir dönem bakımından ayrı ayrı Genel Kurul üyelerimizin oylarına sunulması,

9- 01.06.2024 – 31.05.2025 Bütçesi’nin okunması ve onay için Genel Kurul üyelerimizin oylarına sunulması,

10- Mali konularda bağımsız denetim standartlarına göre denetimi üstlenecek bağımsız denetim firması seçiminin Genel Kurul oylarına sunulması,

11- Türkiye Futbol Federasyonu Delegeleri ile diğer federasyonların delegelerinin seçimi ve sair konularda yeni oluşacak Yönetim Kurulu’na görev süresinin sonuna kadar yetki verilmesi,

12- Kulübün amacı doğrultusunda taşınmaz satılması/satın alınması, Kulübün mülkiyetine veya kullanma hakkına sahip olduğu taşınmazların üçüncü kişilere kiraya verilmesi, tahsisi, bu taşınmazlarla ilgili işletme ve ortaklık sözleşmesi yapılması, bu taşınmaz malların üzerinde ayni veya şahsi haklar ve yükümlülüklerin tesisi ve ilgili mevzuatın izin verdiği diğer konularda yeni oluşacak Yönetim Kurulu’na görev süresinin sonuna kadar yetki verilmesi,

13- Kulübün mülkiyetinde veya Kulübün kullanım hakkına sahip olduğu taşınmazlar üzerinde veya uzun süreli kiralama veya irtifak hakkı tesisi, vb. suretlerle Kulübe tahsis edilmiş arsa veya arazi üzerinde yapılacak yatırım ve tesisler için yeni oluşacak Yönetim Kurulu’na görev süresinin sonuna kadar yetki verilmesi,

14- Yurt içi ve yurt dışında ticari işletme, şirket, kooperatif, dernek, vakıflar kurmak veya kurulmuş ticari işletme, şirket, kooperatif, dernek, vakıflara katılmak ve bunlardan ayrılmak, pay almak ve satmak, Kulübün kurduğu veya ortağı olduğu şirketlere ait hisselerin, yasaların öngördüğü şekil ve şartlar dâhilinde halka arz veya diğer bir surette değerlendirilmesi, hisselerinin satışı ve/veya geri alınması, şirketlerin türünün değiştirilmesi, tasfiyesi gibi konularda yeni oluşacak Yönetim Kurulu’na görev süresinin sonuna kadar yetki verilmesi,

15- Kulüp üyeliğinden ihraç edilen Yakup Alıcı, Faruk Karaoğlu ve Mehmet Beyazıt Boran’ın ihraç kararlarının görüşülmesi ve ihraç kararlarının onaylanması veya kaldırılması hususlarının ayrı ayrı Genel Kurul üyelerimizin oylarına sunulması,

16- Sandık Kurulları Başkan ve Üyelerinin Seçimi,

17- Birinci Gün’ün Kapanışı.

2. GÜN (9 HAZİRAN 2024)

1- Seçimler,

a. Yönetim Kurulu Başkanı ile Yönetim Kurulu Asıl ve Yedek üyelerinin seçimi,
b. Denetim Kurulu Asıl ve Yedek üyelerinin seçimi,
c. Disiplin Kurulu Asıl ve Yedek üyelerinin seçimi,
d. Sicil Kurulu Asıl ve Yedek üyelerinin seçimi,
e. Balotaj Kurulu Asıl ve Yedek üyelerinin seçimi,
f. Tarih, Müze ve Arşiv Kurulu Asıl ve Yedek üyelerinin seçimi,

2- Seçim Sonuçlarının Açıklanması,

3- İkinci Günün ve Genel Kurul’un Kapanışı.