Ali Koç'tan Aziz Yıldırım'a: Mourinho transferi dengesini bozmuş

Aziz Yıldırım Fenerbahçe Futbol Spor Haberleri Süper Lig Ali Koç
Ali Koç'tan Aziz Yıldırım'a: Mourinho transferi dengesini bozmuş

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, İstanbul Kongre Merkezi’nde üyelerle buluştu ve çarpıcı ifadeler kullandı.

Fenerbahçe Kulübü'nde gerçekleştirilecek Olağan Genel Kurul Toplantısı öncesi başkan adaylarından Ali Koç, İstanbul Kongre Merkezi'nde kongre üyeleriyle buluştu.

Ali Koç konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelirken kongre üyeleri "Ali Koç başkan, Fenerbahçe şampiyon" tezahüratları yaptı. Ali Koç bu tezahürata, "Ben bu tezahüratı hep susturuyordum ama şunu bilin ki bu tezahüratı çok söyleyeceksiniz" karşılığını verdi.

Başkanlık yaptığı 6 yılı değerlendiren Ali Koç, "Bilerek, isteyerek, sizi mahcup edecek, utandıracak hiçbir yanlışımız olmadı" dedi.

Göreve geldikleri dönemdeki durumu özetleyen Ali Koç, "Geldiğimizde 17 milyon euro hemen ödememiz gereken rakam vardı. Kadro değerimiz rakiplerimizin altındaydı ve 612 milyon euro borcumuz vardı" diye konuştu.

UEFA'nın raporuna değinen Ali Koç, "Finansal açıdan Avrupa'nın en kötü kulübüydük. Bizden bağımsız 700 kulübü inceleyen UEFA'nın raporundan bahsediyorum" açıklamasını yaptı.

Aziz Yıldırım'ın sözlerine atıfta bulunan Ali Koç, "Sayın Aziz Yıldırım 'biz kulübü bakkal gibi yönetiyoruz' diyordu. Bakkal bile bizim kulübümüzden iyi yönetiliyordu" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe'de görev süresindeki mali tabloya değinen Ali Koç, "Nereden nereye geldik 6 senede? Hiçbir geliri şu an temlik olmayan, 612 milyon euro borcunu yarıya indiren, hiçbir faktoring borcu olmayan, çok doğru zamanda borcunu TL'ye çeviren bir hale geldik" dedi.

Fenerbahçe'yi kötü koşullarda devraldıklarını vurgulayan Ali Koç, "Biz Fenerbahçe'yi kötü koşullarda aldık. Fenerbahçe'nin futbol takımının göğüs sponsor yoktu. Bulamayacak noktaya getirdiler kulübü" dedi.

Fenerbahçe'nin finansal açıdan doğru yolda olduğunu belirten Ali Koç, "Finansal açıdan gemiyi doğru noktaya getirdik. Daha çok yolumuz var. Tünelin sonundaki ışığı artık görebiliyoruz. Fenerbahçe'ye aday olmak artık çok kolay. Biz 1 sene geç gelseydik her şey daha farklı olacaktı. Onlar kaybederek kral çıplak durumundan kurtuldular" dedi.

Futbol takımına değinen Ali Koç, "Önümüzdeki sene kadromuz daha da iyi olacak! Arkadaşlar inanın; bundan sonra yolumuz açık. Bundan sonrası daha kolay! Hem yerel hem de UEFA'nın finansal limitlerini aşınca tarihimizin en iyi kadrolarından birini kurduk. 70 milyon euro kadro değerimiz varken şu an 200 milyon euro civarında. Reklam gelirlerimizi 200 milyon dolara çıkarttık. Daha da çıkartacağız" dedi.

Fenerbahçe'den alacağı olmadığını belirten Ali Koç, "Benim bir kuruş alacağım yoktur dedim. O alacağımın neden bilançoda durduğunu da anlattım. Finansal olarak batma noktasında aldığımız ve bütün ekonomik gelişmelerin aleyhimize işlediği bir ortamda gerek yöneticilerimizin gerek sponsorlarımızın gerek yaptığımız kampanyaların sayesinde biz gemiyi yüzdürebildik. Kulüp hiçbirimize kasa kolaylığı sağlamadı! Bir kuruş biz mahsuplaşmadık verdiklerimizden! Cumartesi günü ben nasıl mahsuplaşıldığını anlatacağım! Cumartesi günü kulübümüz zordayken bazı yöneticilere nasıl kolaylık sağladığını anlatmak zorundayım" dedi.

UEFA'nın FFP kuralına takılmadıklarını vurgulayan Ali Koç, "Artık UEFA'nın FFP kurallarına takılmıyoruz. İşte o yüzden bugün Mourinho Fenerbahçe'de" açıklamasını yaptı.

Bütçe konusundaki soru işaretlerine değinen Ali Koç, "Şöyle bir düşünce olabilir. 'Mourinho geldi de bütün parayı buna mı harcadınız? Kadroyu nasıl güçlendireceksiniz?" Elbette bütün bütçemizi hocamıza ayırmadık. Göreceksiniz. Hocamızın bütçesine sponsor çok çıkacak" diye konuştu.

Ali Koç şu şekilde devam etti: "Kuvvetli bir yönetimimiz var. Tecrübeli bir yönetimimiz var. Arzulu bir yönetimimiz var. Cömert bir yönetimimiz var. Yapacağımız takviyelerle Fenerbahçe tarihinin rüya takımını kuracağız. Bu takım şampiyon olacak!"

Aziz Yıldırım ve Mahmut Uslu'nun Jose Mourinho ile ilgili açıklamalarına değinen Ali Koç, "Jose Mourinho transferi sadece rakiplerin değil, Sayın Aziz Yıldırım'ın da dengesini bozmuş olacak ki son söylemleri kabul edilebilir değil. Fenerbahçe'yi tehdit etmeye başladı. Açıktan para veriyor dedi. Bir hocanın çok daha uygun rakamlara bizi seçebileceğini kabul etmiyor" dedi.

Jorge Mendes ile ilgili iddialara cevap veren Ali Koç, "Jorge Mendes'e niye takmışlar diye baktık. Sonra gerçek ortaya çıktı. Meğerse adama borç takmışlar. Bruno Alves transferinde ödenmemiş ödenmemiş mahkemelik olmuş 2014'te. 2021'de biz ödemişiz" ifadelerini kullandı.

Transfer çalışmalarına değinen Ali Koç, "Biz rasyonel yaklaşımdan uzak, popülist projelerle karşınıza gelmiyorum. Daha fazla 3-5 oy alacağız diye altı boş vaatlerde bulunmuyoruz. Anlaştık diyorsak anlaşıyoruz. Onu da imzayı attıktan sonra diyoruz. Anlaştık geldi. Gördünüz. Hepinizi heyecanlandıracak 2-3 isim atmayı biz bilmiyor muyuz?" Bazen bu yapılıyor. Futbolcuya para veriyorsunuz. Adam yolluyorsunuz. Fotoğraf çektiriyorsunuz. Transfer haberleri yapılıyor. Biz bilmiyor muyuz İngiltere ve Almanya'ya gidip uluslararası dergi, gazetelerde, internet sitelerinde haber yaptırmayı? Öyle şeyler yapmayız. Ne sizi kandırırız, ne kendimizi. Olduğu zaman açıklarız" dedi.

Ali Koç şu şekilde devam etti: "Kayıtsız, şartsız bize inanmaya devam eden, inancında bir gram şaşmayanlara mahcubuz. "En çok ne sevindirecek beni biliyor musunuz? Sizlerin 'iyi ki arkasında durmuşuz' demeniz. Cam tavanı kırdığımız zaman göreceksiniz hem ulusal hem de uluslararası başarılar arka arkaya gelmeye başlayacak."

"STADIMIZIN ÇATISINA 'ATATÜRK' YAZACAĞIZ"

Stadyum projelerine değinen Ali Koç, "Stadyum isim hakkından gelecek olan gelirle Bankalar Birliği borcumuzu eriteceğiz. Seçimi kazandığımız takdirde, 19 membranı değiştirip stadımızın çatısına 'Mustafa Kemal Atatürk' yazacağız" açıklamasını yaptı.

Altyapıda yapacakları projeye dikkat çeken Ali Koç, "Maltepe'de kulübümüze tahsis edilen arazide futbol akademisini iki sene sonra bitireceğiz. Benim için en kutsal proje. 3 bin kişilik stadyum olacak. Bu proje, Fenerbahçe'nin çehresini değiştirecek" dedi.

Fenerbahçe'nin birlikte hareket etmesi gerektiğini belirten Ali Koç, "Bu renkler hepimizin. Fenerbahçe hepimizin hikayesi. Ülkemizin zenginliği. Fenerbahçe'nin savunduğu değerler ise Türkiye'nin ortak değerleri. Bu toplumun tüm renklerini kucaklayan değerler. Bu yüzden daima biz Cumhuriyet'in Fener'iyiz diyoruz" dedi.

Gerekli tedbirleri aldıklarını vurgulayan Ali Koç, "Sizden bir şey rica ediyorum; kötü tezahürat ve provokasyon olacaktır. Tepki vermeyin. Bana bakın, biz tepki verirsek siz de verin. Çünkü zorbalıkla bu seçimlerin sonuçlanmasına izin vermeyeceğiz. Her şeye gözümüz açık. Medeni şekilde bu 2 günü bitirelim" ifadelerini kullandı.