Almanya'daki 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda "karpuz" desenli şapkayla Filistin’e destek

Almanya’nın evsahipliğinde devam eden 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2024), futbolseverlere Filistin bayrağının kırmızı, beyaz, yeşil ve siyah renklerini taşıyan karpuz dilimi desenli şapkalar dağıtıldı.

Milli takımlarını desteklemek için Gelsenkirchen Stadyumu’na gelen İtalyan ve İspanyol taraftarlara karpuz desenli şapka dağıtıldı.

Etkinliğin sponsorlarından Mehmet Şimşek, açıklamada,

"Filistinli kardeşlerimize karşı yapılan zulüm konusunda burada sesimizi duyurmak istedik. Müslüman kardeşlerimiz duyarlı olup bir şeyler yapmak zorunda. Bu soykırıma göz kapamak olmuyor. Bu soykırımı yapan insanlar zamanında kendileri soykırım gördü. Şimdi kendileri bu soykırımı yapıyor." diye konuştu.

Şapkaların bir kısmı dağıtıldıktan sonra geri kalanının dağıtımını polisin engellediğini belirten Şimşek, "Yaklaşık 50 bin şapka üretildi. Bu şapkaları burada dağıtmak istedik ancak bu dağıtıma burada izin verilmedi. Burada bunun yeri olmadığını ve burada bunları dağıtamayacağımızı söylediler." dedi.

Filistin Bayrağı'nın renkleriyle özdeşleşen karpuz dilimi desenli şapkalar Dortmund’da 22 Haziran’da oynanan Türkiye-Portekiz maçına gelen taraftarlara da dağıtıldı.

Etkinliğin öncülerinden Vahdettin Bayram yaptığı açıklamada, üzerinde Filistin bayrağını temsil eden renklerin yer aldığı karpuz desenli şapkaları, Gazze'de yaşanan zulmü Avrupalılara duyurmak için dağıttıklarını söyledi.

Bayram, "Biz özellikle Filistin davasında elimizden geldiği kadarıyla buradaki iş insanlarıyla bir çalışma yapmaya çalıştık. 10 binden başlayarak toplam 50 bin şapka ürettik. İtalya-İspanya maçı öncesi bu şapkaları dağıttık ve Türkiye Portekiz maçı öncesinde de dağıtıyoruz." dedi.

Filistin bayrağı renklerini simgelediğinden dolayı karpuz resmini seçtiklerini aktaran Bayram, "Karınca misali bu haksızlığa, adaletsizliğe karşı bir çalışma başlattık. Avrupa Şampiyonasının sonuna kadar da bunu burada devam ettireceğiz. Bu aksiyona destek veren herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

TARAFTARLAR GAZZE'YE DESTEK ŞAPKASINA YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Filistin bayrağını temsil eden şapkalar önce şehir merkezinde, daha sonra maçın oynanacağı stadyumun önünde dağıtıldı.

Stuttgart’taki İskoçya-Macaristan karşılaşması için gelen taraftarlara da Filistin ile özdeşleşen karpuz dilimi desenli şapkalar dağıtılarak, Gazze ile dayanışma mesajı verildi.

Stuttgart şehir merkezinden maçın oynanacağı Stuttgart Arena'ya yürüyen İskoç ve Macar taraftarlara şapkalar dağıtıldı.

Etkinlikte görev alanlardan Yasin Yılmaz, yaptığı açıklamada, Filistin'de yaşanan zulme dikkat çekmek amacıyla şapkaları dağıttıklarını ve şapkaları alanların olumlu karşılık verdiğini söyledi.

Yılmaz, "Filistin'de yaşananlar tamamen bir soykırım ve insanlığın tamamen unutulduğu bir nokta olduğunu düşünüyorum. Buradaki kesilmiş karpuz Filistin'i ve renklerini sembolize ediyor. Bir dilim de Filistin'in bir parça olduğunu anlatıyor.” dedi.

Spor Haberleri EURO 2024 Futbol