TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi: Artık bizim de bir yol haritamız var

TFF UEFA FIFA

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Stratejik Plan Tanıtım Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, “Artık bizim de bir yol haritamız var” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) ‘The Game Plan 2024-2028 Strateji Raporu’nun lansmanı, Riva’da bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığı Kamp ve Eğitim Merkezi’nde düzenlendi.

"Hedefe giden yolda stratejinin öneminin altını çizerek hazırlıklara başladık"

Toplantıda bir konuşma yapan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak, Türk futbol ailesinin birbirinden değerli fertleri, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyelerimiz, değerli misafirlerimiz, sevgili basın mensupları, Türkiye Futbolu 2024-2028 Stratejik Planı sunumumuza hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Günü değil geleceği kurtarmak için 13 Ocak 2023 tarihinde Türkiye Futbolu Stratejik Planı hazırlığı için startımızı verdik. Stratejik planı olmayan dünyadaki üç federasyondan birisi olarak hedefe giden yolda stratejinin öneminin altını çizerek başladık. Büyük futbol ailemizin tüm paydaşlarının aktif katılımlarıyla 1,5 senedir çalıştaylar düzenledik. Kulüp temsilcilerinin, futbolcuların, hakemlerin, akademisyenlerin, medya mensuplarının aktif çalışmaları ve katılımlarıyla bugün stratejik planımızı sizlerle paylaşabilecek hale getirdik." ifadelerini kullandı.

"1,5 yılda tam 42 aktif katılımlı çalıştay düzenledik"

İlk kez bu kadar detaylı bir çalışmanın hayata geçirildiğinin altını çizen Başkan Büyükekşi, "Futbol camiası olarak ilk defa böylesine bütüncül ve kapsamlı bir strateji belgesi ortaya koyacağız. Sahip olduğumuz üstün potansiyeli ortak çalışma kültürü ve ortaya koyduğumuz strateji ile birleştirdiğimizde arzu ettiğimiz kalıcı başarılar da beraberinde gelecektir. "The Game Plan" mottosu ile 13 Ocak 2023 tarihinde gerçekleştirdiğimiz ilk çalıştayımızdan bugüne kadar 1,5 yılda tam 42 aktif katılımlı çalıştay düzenledik. Futbolun geleceğini kolektif bir ruh ile hep birlikte yazdığımız 2024-2028 Strateji Raporumuz ile artık Türk futbolunun da bir stratejik planı var." şeklinde konuştu.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi: Artık bizim de bir yol haritamız var - Resim : 2

"Hangi alanda olursa olsun süreklilik esastır"

Uygulanan projelerin devamlılıklarının sağlanmasının önemine değinen Başkan Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Her konuşmamda sık sık altını çizdiğim gibi, "Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir". Hangi alanda olursa olsun süreklilik esastır. Bugün toprağa ektiğimiz tohumlar gelecekte Türk futbolunun kronikleşen sorunlarının çözümü olacaktır. Hakem Akademisi, Altyapı Akademilerinde Türkiye Modeli, Futbol Gelişim Planı, Süper Lig A.Ş., Kadın Futbolu Stratejisi gibi projelerimizin yanı sıra millî takımlarda yapılanmamız, 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliği, 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali, 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali, 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'ne ev sahipliği yapma haklarını kazanmamız meşakkatli çalışmalarımızın sonucudur. Bu çalışmalarımız sayesinde Türk futbolunun yayın ve sponsorluk gelirlerinin de yeniden yükseliş trendine geçmesini sağladık. Kulüplerimiz UEFA ülke puanı sıralamasında yükselişe geçti. Yine A Millî Takımımız da FIFA dünya sıralamasında yükselişe geçti. Tükiye Yüzyılı'nın dijitalleşme projeksiyonu ile Türk futbolunun da dijitalleşme sürecini başlattık."