Manchester United'ı eski günlerine Kieran McKenna döndürecek

Futbol İngiltere Premier Lig Manchester United
Manchester United'ı eski günlerine Kieran McKenna döndürecek

Alex Ferguson dönemini mumla arayan İngiliz devi Manchester United, Jim Ratcliffe yönetiminde yeniden yapılanarak şaşalı günlerine dönmeyi hedefliyor. Kırmızı Şeytanları gelecek sezon çalıştıracak teknik direktör de merak ediliyor...

Manchester United, Alex Ferguson döneminde Premier Lig'e ambargo koyan ve Şampiyonlar Ligi'nde şampiyonluğa oynayan dünya devi bir kulüptü. Küresel taraftar sayısında ve ürün satış gelirlerinde bir dönem Real Madrid ve Barcelona'nın önünde yer alan Kırmızı Şeytanlar, 1986-2013 yılları arasında takımı çalıştıran Fergie'nin vedasının ardından büyük bir duraklama devrine girdi.

Tam 27 yıl boyunca tek bir menajerle çalışan ve bu süreçte 13'ü İngiltere, 2'si de Şampiyonlar Ligi olmak üzere toplam 37 kupa kaldıran Manchester United, aradan geçen 11 yılda ise 7 teknik direktörle çalıştı ve UEFA Avrupa Ligi'nde birini kazanıp diğerini kaybettiği iki finalle yetindi.

Kulübün yönetimini, taraftarların nefret ettiği Glazer Ailesi'nden devralan yatırımcı Jim Ratcliffe, bundan sonraki dönemde Manchester United'ı yeniden yapılandırarak eski başarılı günlerinde geri döndürmeyi hayal ediyor. Bunun için takımdaki birçok futbolcu ile birlikte Teknik Direktör Eric Ten Hag ile yollar ayrılacak.

İngiliz basını, Manchester United'ı gelecek sezon kimin çalıştıracağı sorusuna sürpriz bir yanıt verdi. Mirror, Ipswich'in 38 yaşındaki teknik direktörü Kieran McKenna'nın Kırmızı Şeytanları çalıştıracağını öne sürdü. Hatta genç teknik adam ile ilk görüşmelere de başlandı.

Ipswich Town'ı Championship'te ikinci yaparak 22 yıl sonra Premier Lig'e yükselten başarılı çalıştırıcı, 2016-2021 yılları arasında Manchester United teknik ekibinde görev aldı. 23 yaşına kadar Tottenham altyapısı ve Rezerv takımda futbol oynayan McKenna, daha sonra spor bilimci olarak Loughborough'da yeni bir kariyere başladı. Nottingham Forest ve Leicester City altyapılarında antrenör olarak çalıştı ve Vancouver'da 1 ay teknik danışmanlık yaptı. Futbolu bıraktığı Tottenham'a 2013 yılında altyapı antrenörü olarak geri döndü. Daha sonra 2 sene U18 takımını çalıştırdı.

2016'da Manchester United'a katılan genç antrenör, gözlemci ve U18 takımı teknik direktörü olarak 2 sezon görev aldı. 2018-2021 yılları arasında da Solskjaer, Mourinho, Rangnick ve Carrick'in yardımcılıklarını yaptı.

20 Aralık 2021'de Ipswich'in başına geçerek ilk teknik direktörlük deneyimine başlayan Kieran McKenna, takımı önce 98 puanla League One'dan Championship'e, bu sezon da 96 puanla Premier Lig'e taşıdı.